

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
Stock: 21120
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.15133 | $1.51330 |
| 50 | $0.15090 | $7.54500 |
| 100 | $0.15047 | $15.04700 |
| 500 | $0.14705 | $73.52500 |
| 1000 | $0.13815 | $138.15000 |
| 3000 | $0.12979 | $389.37000 |
| 5000 | $0.12194 | $609.70000 |
| 10000 | $0.11456 | $1145.60000 |
